Runde voksduge og akrylduge med elastik

Voksdug eller akryldug med elastikkant er praktisk og smart til dit havebord.

Du kan få runde duge med elastikkant i mange dessiner og størrelser - også på specialmål fra eget værksted. Dugen kan på en enkelt måde skjule en lidt træt eller slidt bordplade, den er nem at skifte - og dugen ligger fast uden brug af dugklemmer. Praktisk for alle - også for caféer og restauranter i forbindelse med udeservering.

Vær venligst opmærksom på, at vi leverer runde duge med elastik foldet i en æske. Hvis du bestiller en rund dug med elastik sammen med en dug i metermål, bliver vi desværre nødt til at folde begge (meget imod vores normale princip om at levere på rør uden folder). Hvis du ønsker metervaredugen leveret på rør, beder vi dig derfor om at oprette to separate ordrer.

Vi gør opmærksom på at dugene bliver syet efter ønsket mål og kan derfor ikke returneres. Der kan ligeledes være længere leveringstid på disse duge. Haster din ordre så kontakt os på info@voksdugen.dk

OBS! I øjeblikket er leveringstiden 3-7 dage.

 

1 til 30 af 102

pr. side

  • Klar plast - Rund gennemsigtig voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 150 cm

    199,00 DKK
  • Rød/Hvid Ternet rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Til Havebord - Rund gennemsigtig voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 150 cm

    199,00 DKK
  • Polkaprikker på beige bund - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm-Til bord Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Kaffe - m/u sukker - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Kaleidoskipe Aqua-Land - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Madeira Blanco - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Blå/Hvid Ternet rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Humleornamenter Grå - rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Humleornamenter Beige - rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Basilikum Grå - rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Blonde - Carrée lys grå - rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Ginkgo Biloba Rosa - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Ginkgo Biloba Blå - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Ginkgo Biloba Sort - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Bravo Lysegrå - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Bravo Beige - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Bravo Blå - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Fnok Beige - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Fnok Blå - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Fnok Lilla - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Fnok Grøn - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Stregblade Gylden og Sort - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Humleornamenter Petroleum - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Mums Pizza - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Humleornamenter - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Skønne friske blade - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Skønne stregblomster i lyse farver - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Kakler Grå - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK
  • Kakler Gylden Brun - Rund voksdug med elastik - Til bord Ø 60 - Ø 130 cm

    189,00 DKK

1 til 30 af 102

pr. side

Vi er eksperter

Hos Voksdugen.dk er vi eksperter i duge med elastikkant. Og ja, det er vi bare. Vores dygtige og meget effektive syerske sørger for, at du får en rund elastikdug syet med præcision og kærlighed.  Vi tilbyder et kæmpe udvalg og et bredt sortiment af forskellige voks og tekstilduge, samt de meget populære voksduge i klart plast - netop tilpasset dig og dine ønsker og behov. Hos os finder du både ensfarvet, printet og digitalprintet. Dæk op ude eller inde, til hverdag eller fest. Voksdugen.dk har udvalget til enhver lejlighed og er bare bedst.


Her finder du inspiration og muligheder til dit runde dugkøb.


Voksduge

Akrylduge

Klart plast

Runde duge


Der er virkelig et KÆMPE udvalg at kigge på – måske det er en god idé at bestille 2 duge, når du nu er i gang. Eller måske få leveret sammen med naboen.


Runde elastikduge

Du kan få runde duge med elastikkant i mange dessiner og størrelser - også på specialmål fra vores eget værksted. Dugen kan på en enkelt måde skjule en lidt træt eller slidt bordplade, den er nem at skifte - og dugen ligger fast uden brug af dugklemmer. Praktisk for alle - også for caféer og restauranter i forbindelse med udeservering.


Hvorfor skulle du vælge en rund elastikdug?

    Den er praktisk

    Den er produceret i en super og holdbar kvalitet

    Den kan tørres af med en fugtig klud – ikke nødvendigt med vask

  •  Mange af dugene har en skridsikker bagside og ligger derfor godt på bordet

  •  Den er nærmest vandtæt

  •  Den kan vaskes i vaskemaskine (hvis ikke andet er angivet)


Runde elastikduge er både elegante og praktiske - også i hverdagen

Runde elastikduge vinder mere og mere på danskernes veldækkede borde. De er praktiske, elegante og meget anvendelige både til hverdagsbrug men så sandelig også til fødselsdagsfejringer og festlige sammenkomster. Og de bliver på bordet. Kan bruges både på dit runde køkkenbord – men så sandelig også på dit terrassebord.


En akryldug er et stykke vævet stof, som er belagt med et eller to lag akryl. Stoffet kan være bomuld, hør, polyester eller en blanding af disse. Dugen ligner meget en traditionel stofdug. Mange af vores akrylduge er også overfladebehandlet med teflon. Akrylduge besidder således nogle særdeles praktiske egenskaber, som har betydet, at den mange steder har fundet indpas rundt omkring på køkken- og spisebordene i stedet for den klassiske og traditionelle stofdug.


En Voksdug er en plastikdug (PVC) med en ikke-vævet fleeceagtig bagside. En voksdug kan ligeledes laves af et stykke vævet stof med en plastikoverflade (PVC). Hvilket er en tekstilvoksdug, som er i en kraftigere kvalitet og dyrere. Prisen er nærmest som på en akryldug.


Størrelsen på din runde elastikdug?

Hos voksdugen.dk er det nemt at bestille din runde elastikdug i nøjagtig den farve og længde, du ønsker. Klik på den dug, du er interesseret i.

Har dit bord en kant på 1-2 cm, skal du blot vælge samme størrelse som bordets diameter.


Hvis du har et bord med ekstra høj kant, skal du lægge til diameteren.
Eksempel:
Dit bord har en diameter på 100 cm og en kant på 5 cm. Det giver 100 cm + 5 cm + 5 cm = 110 cm. Du skal derfor vælge Ø 110 i dette tilfælde.


Er du i tvivl om noget, så kontakt os endelig. Ring evt. til kundeservice eller send os en e-mail. RING PÅ 61 10 10 00 Mandag - torsdag kl. 8 - 16 / Fredag 8 – 13 eller send en mail på info@voksdugen.dk.